ABC świadomego użytkownika: pielęgnacja obuwia

 

Jeśli chcesz, aby Twoje obuwie skórzane, zamszowe czy nubukowe służyło Ci przez dłużej niż jeden sezon, musisz o nie odpowiednio zadbać. Nasze cenne rady ułatwią Ci to zadanie. Dowiesz się z nich:

 

  • Jak pielęgnować buty zamszowe i nubukowe?

Obuwie zamszowe cechuje się sporą wygodą, a do tego pasuje do większości damskich stylizacji. Nabywając je musimy jednak na uwadze fakt, że zamsz to bardzo delikatny materiał o łatwej do zniszczenia fakturze i w taki też sposób trzeba się z nimi obchodzić.

 

Niezbędne akcesoria

üszczoteczka z twardym włosiem, sucha gąbka, szczoteczka z miękkim włosiem lub drobny pumeks;

üśrodek do czyszczenia obuwia zamszowego / nubukowego;

üspecjalny środek do usuwania soli;

üsoda oczyszczona i mleko (do przygotowania roztworu do czyszczenia);

ütalk i benzyna (do przygotowania roztworu do usuwania tłustych plam).

 

Impregnacja

Zanim po raz pierwszy wyjdziesz w swoich butach na zewnątrz, musisz je zaimpregnować czyli innymi słowy nanieść na ich powierzchnię grubszą warstwę specjalnego środka. Najlepiej sprawdzi się tutaj impregnat wodoodporny.

 

Suszenie

Zanim przystąpisz do czyszczenia butów, musisz je dokładnie osuszyć. Pamiętaj, by ustawić wtedy buty w zacienionym i przewiewnym miejscu. Zamsz nie lubi słońca (!). Warto wcześniej wypełnić je zgniecionym papierem, aby nie utraciły kształtu.

 

Czyszczenie ogólne

Osuszone obuwie należy bardzo delikatnie przetrzeć suchą gąbką, miękką szczoteczką lub drobnym pumeksem. Warto pamiętać o zachowaniu jednolitego kierunku ruchu. Pozwoli to zachować ładną gładką powierzchnię obuwia.

 

Usuwanie trudnych zabrudzeń

Sól – usuwamy pod strumieniem letniej wody przy pomocy miękkiej szczoteczki. Po wyschnięciu należy obuwie przetrzeć twardą szczotką.

Tłuste plamy – dobrym patentem na ich usunięcie jest użycie gęstego roztworu talku i benzyny. Miksturę nakładamy na miejsce zabrudzenia i czekamy, aż wyschnie. Następnie usuwamy twardą szczotką.

Silne zabrudzenia – świetny sposób na pozbycie się ich to roztwór z mleka i sody. Czyścimy nim powierzchnię obuwia zwilżoną gąbką lub miękką ściereczką. Następnie odstawiamy do wyschnięcia. Na koniec warto przetrzeć obuwie twardą szczotką.

  • Jak zadbać o buty ze skóry licowej?

Mimo, iż skóra licowa jest o wiele bardziej odporna na wszelkiego rodzaju zabrudzenia i wilgoć, to o buty z niej wykonane również trzeba pieczołowicie dbać. W przeciwnym razie materiał szybko straci swoje właściwości i zamiast chronić stopy przed przemarznięciem oraz delikatnie się z nimi obchodzić, będzie im szkodził.

 

Niezbędne akcesoria

üBawełniana szmatka do polerowania;

üDelikatna, miękka szmatka do czyszczenia;

üSzczotka o miękkim włosiu;

üTłuszcze ochronne.

 

Impregnacja

W tym celu posługujemy się specjalnymi tłuszczami ochronnymi bezbarwnymi (dzięki czemu utrzymamy matowość powierzchni buta) lub odpowiadającymi kolorowi butów - pastami.

 

Suszenie

Obuwie ze skóry licowej należy suszyć z dala od źródła ciepła. Zapobiegnie to zbyt szybkiemu jej wysychaniu.

 

Czyszczenie

Buty tego typu oczyszczamy za pomocą delikatnej miękkiej szmatki, lekko namoczonej w chłodnej wodzie z mydlinami. Następnie doprowadzamy do całkowitego wyschnięcia. Na koniec używamy bawełnianej szmatki do polerowania.

 

  • Jak troszczyć się o obuwie lakierowane?

Buty lakierowane to synonim elegancji i dowód dobrego smaku. Stylizacje tworzone przy ich udziale zawsze zwracają uwagę. Połyskująca skóra

 

Niezbędne akcesoria

üSzczotka do polerowania;

üŚciereczka flanelowa do polerowania;

üGąbka nasączona silikonem;

üKrem ochronny lub wosk;

üMiękka ściereczka do czyszczenia.

 

Impregnacja

Obuwia wykonanego z tego rodzaju materiału nie impregnujemy. Mogłoby to zniszczyć ich gładką i połyskującą powierzchnię. Przed pierwszym użyciem należy powierzchnię obuwia natłuścić olejkiem rycynowym lub oliwą spożywczą. Dzięki temu buty zachowają na dłużej swoją elastyczność i ochronimy je przed powstawaniem zagnieceń.

 

Suszenie
Buty tego rodzaju nie lubią wilgoci. Jeśli jednak już zdarzy nam się taka sytuacja, natychmiast po powrocie należy je zdjąć i włożyć do nich zgniecioną gazetę. Buty suszymy z dala od źródła ciepła. Najlepiej w temperaturze pokojowej.

 

Czyszczenie

W pierwszej kolejności usuwamy wszelkie zabrudzenia przy pomocy lekko nawilżonej w wodzie miękkiej ściereczki. Następnie nanosimy na powierzchnię buta silikon. Dzięki temu lepiej zabezpieczymy obuwie przed zabrudzeniem oraz wilgocią. Po wyschnięciu nanosimy na powierzchnię krem lub wosk, po czym dokładnie go wcieramy w skórę. Ostatni krok to dokładne polerowanie obuwia czyli wycieranie go flanelową ściereczką lub szczotką do polerowania.

 

Ważne! Obuwia lakierowanego nie nosimy przy niskich temperaturach. Takie warunki mogą powodować pękanie skóry.

 

  • Jak bezpieczne przechowywać obuwie?

Sama wzorowa pielęgnacja obuwia, to za mało, byś mogła cieszyć się jego idealnym wyglądem. Musisz jeszcze pamiętać o tym, by właściwie je przechowywać i to nie tylko, na co dzień, ale również poza sezonem. Oto proste zasady:

- obuwie przechowujemy w przewiewnym miejscu;

- przed schowaniem, buty należy oczyścić oraz wypastować;

- do środka butów wkładamy prawidła lub zmiętą gazetę, co zapobiegnie ich odkształceniu.